Ponedjeljak, 31 ožujka, 2025
spot_img
HomeDJECAKako naučiti dijete na kahlicu?

Kako naučiti dijete na kahlicu?

Korištenje kahlice nova je vještina koju dijete treba usvojiti. Ali kako naučiti dijete na kahlicu – pitanje je koje nosi mnogo potpitanja. U svakom slučaju, najbolje je pristupiti tome polako i pratiti djetetov tempo. Strpljenje je ključno – čak i kada osjetite frustraciju, vaša smirenost pomoći će djetetu da uspije.

Djeca stječu kontrolu nad mjehurom i crijevima kada su fizički spremna i kada žele biti suha i čista. Svako je dijete drugačije, pa ih nema smisla međusobno uspoređivati.

Većina djece prvo nauči kontrolirati crijeva, a zatim mjehur.

do prve godinevećina beba više ne objavlja nuždu tijekom noći
oko druge godineneka djeca već ostaju suha tijekom dana, ali to je još uvijek rano
do treće godine9 od 10 djece većinu dana ne nosi pelene (povremene “nezgode” su normalne)
oko četvrte godinevećina djece pouzdano kontrolira nuždu tijekom dana

Kontrola mokrenja tijekom noći dolazi kasnije. Iako većina djece to nauči između 3. i 5. godine, čak 1 od 5 petogodišnjaka povremeno mokri u krevet.

Kada započeti s privikavanjem na kahlicu?

Dijete ne možete prisiliti da koristi kahlicu – ako nije spremno, neće ju htjeti koristiti. No, s vremenom će većina djece sama poželjeti prestati nositi pelene, osobito kada dođe vrijeme za vrtić ili školu.

Mnogi roditelji počinju uvoditi kahlicu između 18 mjeseci i 2 godine, dok neki to rade i ranije.

Najbolje je početi kada nema velikih promjena u obiteljskoj rutini. Kontinuitet je važan, kako se dijete ne bi zbunilo.

Ljeto je često dobar period za trening, jer je odjeće manje, a oprano rublje se brže suši. Ako izlazite, ponesite kahlicu sa sobom, kako bi dijete moglo koristiti istu čak i izvan doma. Također, pobrinite se da svi koji se brinu o djetetu primjenjuju isti pristup.

Možete prepoznati znakove da je dijete spremno:

- Svjesno je kada mu je pelena mokra ili prljava.
- Počinje primjećivati kada mokri i može vam to reći.
- Interval između mokrenja je barem sat vremena.
- Pokazuje tjelesne znakove da mu se mokri (vrpoljenje ili skrivanje).
- Može unaprijed reći da mu se ide na kahlicu.

Najbrži napredak događa se kada je dijete već u završnoj fazi kontrole prije početka učenja. Početak u ranijim fazama može značiti puno nezgoda i frustracija. Također, važno je da dijete može sjediti na kahlici i ustati s nje bez pomoći te da razumije jednostavne upute.

Priprema za privikavanje

Kako bi djetetu bilo lakše, kahlicu treba uvoditi postepeno.

  • Govorite o mijenjanju pelena kako bi dijete razumjelo što su mokraća i stolica.
  • Ako pelene mijenjate u kupaonici, dijete će povezati to mjesto s obavljanjem nužde.
  • Neka vam pomogne isprati WC i prati ruke – to može biti korisna rutina.
  • Postavite kahlicu na vidljivo mjesto i objasnite čemu služi.
  • Djeca uče promatranjem, pa će ih stariji brat, sestra ili vi potaknuti da ju koriste.
  • Možete koristiti igračke kako biste pokazali kako se kahlica koristi.

Pokušajte djetetu ponuditi da sjedne na kahlicu kada mu mijenjate pelenu, osobito ujutro ili prije spavanja. Cilj je da kahlica postane dio svakodnevice.

Kako započeti trening

Držite kahlicu u kupaonici. Ako je kupaonica na katu, osigurajte još jednu kahlicu u prizemlju kako bi djetetu bila dostupna.

Potaknite dijete da sjedne na kahlicu nakon jela, jer probava često izaziva potrebu za pražnjenjem crijeva. Ako dijete ima redovit ritam obavljanja velike nužde, pokušajte ga usmjeriti na kahlicu. No, ako osjeti nelagodu, ne forsirajte – pričekajte još nekoliko tjedana.

Kada primijetite da dijete prepoznaje potrebu za mokrenjem, potaknite ga da koristi kahlicu. Ako dođe do nezgode, jednostavno očistite bez velikog reagiranja. Stvaranje pritiska može samo usporiti proces.

Praktična odjeća poput rastezljivih hlača bez puno gumbi olakšat će djetetu skidanje kada mora na kahlicu.

Svaki uspjeh treba pohvaliti, ali bez pretjerivanja. Umjesto slatkiša, možete koristiti tablicu sa sličicama ili naljepnicama kao nagradu.

Trening s gaćicama i pelenama na navlačenje

Pelene na navlačenje mogu pomoći u prijelaznom razdoblju, ali ne bi trebale zamijeniti obične gaćice. Dijete treba poticati da ih drži suhim i koristi kahlicu.

Ako dijete ne osjeća kada je pelena mokra, možete staviti papirnati ubrus unutar pelene. On će ostati vlažan i pomoći djetetu da shvati osjećaj mokrine.

Noćni trening

Najprije se usredotočite na dnevni trening, a kasnije na noćnu kontrolu. Ako je pelena ujutro suha nekoliko dana zaredom, dijete može biti spremno za spavanje bez pelene.

Neka dijete koristi kahlicu prije spavanja i držite ju blizu kreveta za noćne potrebe. Početni period često uključuje nezgode, pa zaštitite madrac nepropusnim prekrivačem.

Ako dijete nije spremno, nastavite s pelenama još neko vrijeme i pokušajte ponovno kasnije.

Prijelaz s kahlice na WC školjku

Neka djeca brzo prelaze s kahlice na WC. Možete koristiti dječje nastavke za WC kako bi se osjećali sigurnije te im osigurati malu stepenicu za oslonac nogu. Za dječake je bolje da u početku sjede dok mokre, kako bi se lakše naviknuli na kontrolu.

Naučiti dijete na kahlicu nije lak zadatak, no uz strpljenje roditelja svako dijete sigurnije radi ”velike korake”. Najvažnije je pratiti tempo kojim se dijete razvija i u skladu s njegovim reakcijama prilagoditi proces učenja. Učenje kontroliranja nužde unutarnji je proces koje dijete mora samostalno osvijestiti, a na roditeljima je da budu spremni osigurati mu alate za to. Stvaranje pritiska i ubrzavanje procesa prelaska na kahlicu može prouzročiti kontraefektom s kojim će se proces još više odužiti. Dijete treba učiti iz pozicije ugode i sigurnosti, a na vama roditeljima je da mu pružite svoje ruke.