Za mame dojilje je važno održati svoju količinu mlijeka, a nerijetko se suočavaju s problemom smanjenja proizvodnje. Srećom, poticanje laktacije se lako može pokrenuti pravilnom prehranom. Prehrana mama dojilja lako se može optimizirati smoothijima, juhama, salatama, ali i jednostavno unosom pojedinačnih namirnica. Primjerice smoothiji su odličan međuobrok ili čak zamjena za obrok, a ujedno pomažu u povećanju proizvodnje mlijeka.
Laktogena hrana i prehrana mama dojilja
Određene namirnice poznate su po svom pozitivnom učinku na proizvodnju mlijeka. Evo nekih od najboljih:
Chia sjemenke
Chia sjemenke bogate su omega-3 masnim kiselinama, vlaknima i proteinima, što pomaže u održavanju energije i hidratacije. Također sadrže esencijalne minerale poput kalcija i magnezija, koji podržavaju zdravlje dojilja.
Pivski kvasac
Ova superhrana bogata je vitaminima B-skupine, željezom, proteinima i selenom. Smatra se da potiče proizvodnju prolaktina, hormona ključnog za stvaranje mlijeka.
Tamnozeleno lisnato povrće (špinat, kelj, blitva)
Sadrži željezo, kalcij, folate i fitoestrogene koji mogu poboljšati proizvodnju mlijeka. Također pomaže u oporavku nakon poroda i jača imunitet.
Cjelovite žitarice (zob, kvinoja, smeđa riža, ječam)
Zob je jedna od najpoznatijih namirnica za poticanje laktacije jer stabilizira razinu šećera u krvi i sadrži beta-glukane koji mogu povećati prolaktin. Kvinoja i ječam bogati su proteinima i vlaknima te pomažu u održavanju energije.
Papaja
Ova tropska voćka bogata je enzimima i fitoestrogenima koji mogu potaknuti proizvodnju mlijeka. Također je odličan izvor vitamina C, koji jača imunitet.
Avokado
Sadrži zdrave mononezasićene masti, folate i kalij, koji su važni za zdravlje srca i održavanje energije. Avokado također pomaže u regulaciji hormona.
Slatki krumpir (batat)
Izvor je vitamina A, koji je ključan za razvoj bebinog imunološkog sustava. Također pomaže u održavanju energije i stabilizaciji šećera u krvi.
Lanene sjemenke
Sadrže fitoestrogene i omega-3 masne kiseline koje mogu poboljšati kvalitetu majčinog mlijeka i podržati razvoj bebinog mozga.
Bademi i orašasti plodovi
Orašasti plodovi bogati su zdravim mastima, proteinima i kalcijem. Bademi su posebno korisni jer mogu povećati količinu i kvalitetu mlijeka.
Sjemenke sezama
Bogate su kalcijem, koji je ključan za proizvodnju mlijeka. Također sadrže fitoestrogene koji podržavaju hormonalnu ravnotežu.
Sjemenke komorača
Poznate su po svojim galaktagog (laktacijski poticajnim) svojstvima. Također pomažu u smirivanju probavnih tegoba kod beba (smanjuju grčeve).
Đumbir
Potiče cirkulaciju i može pomoći kod povećanja opskrbe mlijekom. Često se koristi u kombinaciji s čajem za dojilje.
Češnjak
Prirodni je stimulans za laktaciju i jača imunitet. Iako njegov okus može proći u majčino mlijeko, mnoge bebe uživaju u blagim okusnim promjenama.
Leća i mahunarke
Bogate su proteinima, željezom i folnom kiselinom, što pomaže u održavanju energije i podržava laktaciju.
Kokosova voda i kokosovo mlijeko
Odličan su izvor elektrolita i pomažu u hidrataciji, što je ključno za proizvodnju mlijeka.
Prehrana mama dojilja trebala bi uključivati raznoliku i hranjivu hranu kako bi podržala i proizvodnju mlijeka i opće zdravlje. Svaka mama najbolje poznaje svoje tijelo i bebu, stoga je najvažnije slušati vlastite potrebe. Ako primijetite ozbiljan pad u proizvodnji mlijeka, obratite se liječniku ili savjetnici za dojenje. U međuvremenu, uživajte u ovim zdravim i ukusnim smoothiejima, salatama i juhama!