Nedjelja, 23 veljače, 2025
spot_img
HomeHRANAUtjecaj šećera i ugljikohidrata na rast karcinoma: Preporuke za prehranu

Utjecaj šećera i ugljikohidrata na rast karcinoma: Preporuke za prehranu

Iako veza između šećera i raka još nije potpuno razjašnjena, dokazi sugeriraju da bi ograničavanje unosa šećera moglo biti razborit pristup prevenciji raka. Pitanje koje ovdje postavljamo je kakav je utjecaj šećera na rast karcinoma?

Smanjenje unosa hrane i pića bogatih šećerom, održavanje zdrave tjelesne težine i fokus na uravnoteženu prehranu bogatu voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama preporučene su strategije.

Za osobe oboljele od karcinoma, promjene u prehrani koje smanjuju unos šećera mogu pomoći u kontroli bolesti, iako bi to trebalo činiti pod vodstvom zdravstvenog stručnjaka. Osim toga, istraživanja su u tijeku kako bi se istražila mogućnost ciljanog djelovanja na metaboličke puteve uključene u metabolizam glukoze kao terapijski pristup za liječenje raka. U nastavku slijede primjeri zdrave i nezdrave prehrane te pregled kakav je utjecaj šećera na rast karcinoma.

Hrana koju treba IZBJEGAVATI zbog visokog sadržaja šećera/ugljikohidrata

1. Zaslađena i kofeinska pića

Gazirana pića, energetski napitci, zaslađeni čajevi, kava, voćni sokovi (koji nisu vlastite proizvodnje).

Gazirana pića, energetski napitci, zaslađeni čajevi, kava, voćni sokovi (koji nisu vlastite proizvodnje) obiluju šećerima.

2. Slatkiši i bomboni

Bomboni, čokolade, gumeni bomboni, tvrdi bomboni.

3. Pekarski proizvodi

Kolači, keksi, peciva, kroasani, tortilje, pereci, muffini, krafne te proizvodi koji u svojem sastavu sadrže brašno rađeno iz žitarica (pšenično, kukuruzno, zobeno…). Pirovo, tapiokino, heljdino, proseno te brašna iz sjemena (laneno, konopljino, kokosovo…) iznimke su i mogu se koristiti u umjerenim količinama.

Svi kupovni pekarski proizvodi obiluju šećerima i narušavaju imunitet.

4. Žitarice za doručak

Zaslađene žitarice, granola s dodanim šećerom, aromatizirana zobena kaša.

5. Deserti

Sladoled, pudinzi, kremasti deserti, smrznuti jogurt, kremasti kolači.

6. Sirupi i namazi

Javorov sirup, čokoladni sirup, voćni džemovi. Med spada u ovu kategoriju, ali nezaslađeni med (domaćeg, provjerenog uzgoja) smije se konzumirati u manjim količinama.

Slatkiši, bomboni i druge slastice proizvode se iz rafiniranog šećera koji pospješuje razvoj karcinoma.

7. Prerađena hrana

Zaslađeni jogurt, vrhnje za kavu, pakirane grickalice poput čipsa, kokica, smokija, također kikiriki i pistacije često obiluju plijesni koju prikrivaju industrijski začini (rafinirani šećer i sol).

Hrana bogata ugljikohidratima koju treba OGRANIČITI

Rafinirane žitarice

Bijeli kruh, bijela riža, tjestenina od rafiniranog brašna.

Visoko škrobno povrće

Krumpir, kukuruz, grašak, zimska tikva.

Unos visoko škrobnih povrća poput kukuruza, krumpira i graška treba ograničiti.

Mliječni proizvodi

Zaslađeni jogurt, aromatizirano mlijeko, zaslađeno kondenzirano mlijeko, ali druge nezaslađene mliječne proizvode poželjno je reducirati ili čak izbaciti iz prehrane.

IZNIMKE – Zdrava hrana s visokim sadržajem šećera/ugljikohidrata

1. Kiselo voće

Zelene jabuke, bobičasto voće, limuni, kiviji, grejpovi.

Voće sadrži prirodne šećere i bogato je vitaminima, mineralima i vlaknima, što ga čini zdravim izborom unatoč sadržaju šećera.

Voće sadrži prirodne šećere i bogato je vitaminima, mineralima i vlaknima, što ga čini zdravim izborom unatoč sadržaju šećera.

2. Cjelovite žitarice

Smeđa riža, kvinoja, kruh od cjelovitih žitarica, ječam.

Cjelovite žitarice su bogate ugljikohidratima, ali pružaju esencijalne nutrijente i vlakna, koja su korisna za probavu i opće zdravlje.

3. Mahunarke

Leća, slanutak, crni grah, crveni grah.

Mahunarke su bogate ugljikohidratima, ali također pružaju proteine, vlakna i esencijalne minerale, što ih čini izvrsnim dodatkom uravnoteženoj prehrani.

Povrće sadrži prirodne šećere i bogato je vitaminima, mineralima i vlaknima, što ga čini zdravim izborom unatoč sadržaju šećera.

4. Nisko škrobno povrće

Batat, bundeva, mrkva, cikla.

Iako je škrobno, ovo povrće je bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima i može biti dio zdrave prehrane kada se konzumira umjereno.

Nisko škrobno povrće bogato je vitaminima, mineralima i antioksidansima i može biti dio zdrave prehrane kada se konzumira umjereno.

5. Orašasti plodovi i sjemenke

Bademi, orasi, chia sjemenke, lanene sjemenke.

Orašasti plodovi i sjemenke su bogati zdravim mastima i ugljikohidratima, a pružaju esencijalne nutrijente, uključujući omega-3 masne kiseline i vlakna.

Ove namirnice, iako sadrže šećere ili ugljikohidrate, bogate su nutrijentima i doprinose uravnoteženoj prehrani. Treba ih konzumirati u odgovarajućim porcijama jer pružaju brojne zdravstvene koristi.

Više informacija o tome kakav je utjecaj šećera na rast karcinoma možete pronaći ovdje.

POVEZANO
- Advertisment -spot_img

POPULARNO