spot_img
HomeDJECAPohvala djetetu - ključ izgradnje samopouzdanja

Pohvala djetetu – ključ izgradnje samopouzdanja

Kažu da biljke bolje rastu ako im se pjeva i priča. Slično je i s djecom. Svako dijete ima unutarnji “rezervoar” za potvrdu i priznanje. Taj rezervoar treba redovito puniti. Možda ni ne primjećujemo koliko naše riječi utječu na dijete. Kroz riječi oblikujemo njegovu sliku o sebi i svijetu. Njihova emocionalna hrana je iskrena pohvala. Dijete koje ne dobiva pohvalu može postati nesigurno i povučeno.

Kroz riječi oblikujemo djetetovu sliku o sebi i svijetu. Svaka pohvala djetetu je temelj gradnje samopouzdanja.

Kako ste se tada osjećali?

Razmislite o trenutku kada ste primili iskrenu pohvalu. Kako ste se tada osjećali? Je li vas to motiviralo da nastavite s dobrim djelima? S druge strane, sigurno ste doživjeli i negativne komentare. Jesu li vam takvi komentari donijeli motivaciju ili vas obeshrabrili?

Ako pohvala i kritika toliko utječu na odrasle, zamislite koliko su važne za dijete. Svaki dan pronađite razlog za pohvalu djetetu. Primijetite kada napravi nešto dobro i naglasite to!

Pohvala treba biti usmjerena na ponašanje, a ne na osobine djeteta. Kada pohvalimo ponašanje, dijete shvaća da može utjecati na svoje postupke. Također, pokazujemo mu da ga volimo i prihvaćamo onakvog kakav jest. Na primjer, bolje je reći: “Nije lijepo bacati smeće na pod, sljedeći put ga baci u kantu” nego “Baš si neuredan!”.

Svaki dan pronađite razlog za pohvalu djetetu.

Pohvalite i male, ne samo velike uspjehe

Velika postignuća lako primjećujemo, ali male geste čine razliku. Ponekad je dovoljno reći nešto jednostavno poput: ”Hvala ti što si zatvorio vrata.”

Pohvala djetetu može doći i kroz traženje njegove pomoći. Umjesto zapovijedi “Pospremi stol”, recite: “Možeš li mi pomoći pospremiti stol?”. Na taj način dijete se osjeća korisno i važno. Važno je povezati pohvalu s trudom koji je dijete uložilo.

Čujem kako sve bolje čitaš! Svakodnevno vježbanje se isplati.

– pohvala je koja potiče dijete da nastavi s trudom

Ne zanemarujte trenutke kada vam dijete želi pokazati što je napravilo. Djeca često traže potvrdu svojih postignuća. Pohvala im daje motivaciju i jača njihovo samopouzdanje. Ipak, najdragocjenija pohvala je ona neočekivana. Dok dijete crta, primijetite kako koristi različite boje i pohvalite njegov trud.

Važna je i neverbalna komunikacija uz pohvalu. Osmijeh, dodir ili zagrljaj dodatno jačaju pozitivnu poruku.

Pohvala treba biti iskrena. Hvalite dijete samo kada to zaista mislite. Pretjerana ili nezaslužena pohvala može izgubiti smisao. Ako dijete stalno hvalimo bez razloga, može steći dojam da mu je pohvala jedini cilj. Cilj je da dijete razvije unutarnju motivaciju, a ne da se oslanja samo na vanjsku potvrdu.

Pohvala djetetu nije samo izraz naklonosti, već alat koji mu pomaže izgraditi samopouzdanje. Kada je iskrena, umjerena i usmjerena na trud, dijete uči da su njegova postignuća vrijedna truda. Na taj način razvija zdravu sliku o sebi i svijetu oko sebe.