Nedjelja, 23 veljače, 2025
spot_img
HomeRODITELJSTVOGroznica kod beba i djece

Groznica kod beba i djece

Groznica je temperatura od 38 stupnjeva Celzijusa ili više, a obično znači da se tijelo bori protiv infekcije. Groznica kod beba mlađih od 3 mjeseca medicinska je hitnost. Kod djece (ili starije bebe) važan je način na koji izgledaju i ponašaju se kad imaju groznicu. Groznica bez drugih simptoma kod djeteta nije problem, osim ako temperatura ne traje ili dosegne 40 stupnjeva Celzijusa ili više.

Groznica je temperatura tijela viša od normalne. To je odgovor na upalu i obično je znak da se imunološki sustav tijela aktivira – na primjer, na virus ili bakteriju. No, groznica sama po sebi nije bolest, i ne pogoršava bolest.

Sve dok održavate hidrataciju vaše bebe ili djeteta, groznica obično nije štetna i s vremenom će nestati sama od sebe, kada se riješi osnovni uzrok.

Kako utvrditi ima li vaša beba ili dijete groznicu

Groznica je temperatura od 38 stupnjeva Celzijusa ili više. Ako vaše dijete ima groznicu, odlučit ćete što učiniti na temelju dobi djeteta i drugih simptoma (vidi dolje).

Možete dobiti malo drugačiji rezultat ovisno o načinu mjerenja temperature vašeg djeteta. Najtočnija metoda je rektalno mjerenje. Ako vaša beba pruža otpor rektalnom mjerenju temperature, možete prvo izmjeriti temperaturu ispod pazuha. (To se naziva aksilarna temperatura.)

Ako je aksilarna temperatura iznad 37,2 stupnja Celzijusa i vaša beba mlađa od 3 mjeseca, odmah napravite rektalno mjerenje. Ako je vaša beba stara 3 mjeseca ili više i ponaša se normalno s aksilarnom temperaturom iznad 37,2 stupnja Celzijusa, u redu je pričekati i ponovno izmjeriti temperaturu drugim mjerenjem ispod pazuha kasnije – recimo, za 15 do 30 minuta. (Ako je dijete previše obučeno ili trčalo unaokolo, možda ćete primijetiti da je temperatura pala.) Ako izgledaju bolesno ili se ponašaju loše, tada odmah izmjerite rektalnu temperaturu radi preciznosti.

Starija djeca neće cijeniti mjerenje temperature rektalno. Umjesto toga, koristite drugu metodu – poput aksilarnog (ispod pazuha), temporalnog (preko čela), timpaničnog (uho) ili oralnog (usta) mjerenja temperature.

Ove metode manje su točne od rektalnog mjerenja, ali mogu se koristiti za preliminarno mjerenje. Ako zovete liječnika, recite im koju metodu ste koristili za mjerenje temperature. Ako se vaše dijete ponaša dobro i izgleda dobro, ne morate zvati liječnika osim ako temperatura ne dosegne 38 stupnjeva Celzijusa.

Ako je vaše dijete bilo aktivno (puzanje, hodanje uz podršku, trčanje okolo), temperatura im može biti viša. Također će se promijeniti ako su bili na suncu ili hladnoći, zamotani, nedavno su konzumirali vrući ili hladni napitak ili su se tek okupali. Temperatura djeteta može se mijenjati ovisno o dobu dana. (Često je viša poslijepodne.)

Koja je normalna temperatura bebe?

Normalna temperatura bebe – izmjerena rektalno – kreće se od 36,1 do 37,9 stupnjeva Celzijusa. Prosječna temperatura bebe je 37 stupnjeva Celzijusa. Temperatura novorođenčeta nešto je viša, u prosjeku 37,5 stupnjeva Celzijusa prvih 28 dana.

Groznica kod bebe iznosi 38 stupnjeva Celzijusa. Groznica ovako visoka kod novorođenčeta mlađeg od 3 mjeseca smatra se hitnim slučajem. Za bebe i malu djecu od 3 do 36 mjeseci, temperatura od 39 stupnjeva Celzijusa smatra se visokom groznicom.

Ove brojke temelje se na najtočnijim mjerenjima, izmjerenim rektalno.

Koja je normalna temperatura za djecu?

Kao i kod beba, normalna temperatura za djecu kreće se od 36,1 do 37,9 stupnjeva Celzijusa. Prosječna tjelesna temperatura djeteta, međutim, iznosi otprilike 36,4 stupnja Celzijusa.

Rektalna temperatura od 38 stupnjeva Celzijusa ili više smatra se groznicom. (Druge metode mogu dati netočne rezultate. Kada zovete liječnika vašeg djeteta, svakako im recite koju ste metodu koristili za mjerenje temperature djeteta.)

Za bebe i djecu stariju od 36 mjeseci, visoka temperatura je 39,5 stupnjeva Celzijusa ili više. Temperatura od 40 stupnjeva Celzijusa ili više može biti simptom toplotnog udara. Oštećenje organa moguće je s temperaturom od 41 stupnja Celzijusa ili više.

Uzroci groznice

Mnoge situacije mogu uzrokovati groznicu, uključujući upalne stanja i imunološke odgovore. Virusne i bakterijske bolesti također mogu uzrokovati groznicu.

Najčešće bolesti koje uzrokuju groznicu uključuju:

  • Prehlade
  • Gripu
  • Infekcije uha
  • Gastroenteritis
  • Krup
  • Bronhitis
  • Infekcije mokraćnog sustava
  • Upala grla

Nema znanstvenih dokaza koji potvrđuju da izbijanje zubića uzrokuje groznicu, iako mnogi roditelji prijavljuju pojavu groznice kod svojih beba i malene djece tijekom izbijanja zubića.

Bez obzira na uzrok, pažljivo pratite svoje dijete kada ima groznicu. Budite svjesni drugih simptoma bolesti i prijavite temperaturu i simptome liječniku vaše bebe kad je to prikladno (vidi dolje).

Neka dječja cjepiva (kao što su DTaP, MMR i COVID cjepiva) ponekad mogu uzrokovati groznicu jer pokreću tijelo na imunološki odgovor.

Kada biste trebali liječiti groznicu?

Kako biste spriječili dehidraciju, uvijek liječite groznicu svoje bebe ili djeteta tekućinama, bez obzira na njihovu temperaturu i kako se osjećaju.

Osim održavanja hidratacije, trebate liječiti groznicu svojeg djeteta samo ako im je nelagodno. Ako je vaše dijete starije od 3 mjeseca i ima rektalnu temperaturu manju od 38,9 stupnjeva Celzijusa i ponaša se normalno, ne trebate liječiti groznicu.

Međutim, ako je vaša beba ili dijete vrlo nervozno ili umorno i ne mogu spavati, možda ćete željeti sniziti njihovu temperaturu kako bi se odmorili. Također biste mogli željeti sniziti temperaturu ako vaše dijete izgleda bezvoljno ili ima bolove u mišićima ili glavobolju uz groznicu.

Usput, nije uvijek istina da što je groznica viša, dijete je bolesnije.

Kako liječiti groznicu kod vaše bebe ili djeteta

Lijekovi za groznicu su opcija ako groznica uzrokuje nelagodu vašem djetetu i ako liječnik vašeg djeteta kaže da je to u redu. Acetaminofen ili ibuprofen pomoći će sniziti temperaturu. (Ibuprofen se ne preporučuje za bebe mlađe od 6 mjeseci ili za djecu koja su dehidrirana ili imaju stalno povraćanje.)

Prilikom davanja lijeka:

  • Budite pažljivi s dozom. Težina vašeg djeteta odredit će pravu dozu. Uvijek koristite uređaj za mjerenje koji dolazi s lijekom kako biste dali svom djetetu točno određenu količinu.
  • Ne dajte lijek za smanjenje groznice češće nego što je preporučeno. Upute će vjerojatno reći da možete davati acetaminofen svakih četiri sata (do maksimalno pet puta dnevno) i ibuprofen svakih šest sati (do maksimalno četiri puta dnevno).
  • Nikada ne dajte svom djetetu aspirin. Aspirin može povećati osjetljivost djeteta na Reyeov sindrom, rijedak, ali potencijalno smrtonosan poremećaj.
  • Ne dajte svom djetetu ili malom djetetu lijekove za kašalj i prehladu koje možete kupiti bez recepta. Većina liječnika ne preporučuje ove proizvode za bebe i malu djecu.

Osim davanja lijekova, evo nekoliko osnovnih koraka koje možete poduzeti kako biste vašu bebu ili starije dijete učinili udobnijim:

Uklonite slojeve odjeće kako bi vaše dijete lakše gubilo toplinu kroz kožu. Obucite ih u jedan lagani sloj. Ako drhte, dodajte im dodatni sloj dok im nije ponovno toplo.

Stavite hladnu, vlažnu krpu na čelo vašeg djeteta dok odmaraju.

Nudite im dovoljno tekućine. Često dojite ili hranite bočicom svoju bebu. Starije bebe i djeca mogu konzumirati hranu koja je ohlađena, poput sladoleda i jogurta, kako bi pomogli hlađenju tijela iznutra i održavanju hidratacije. Elektroliti za djecu – formulirani za pomoć pri rehidraciji – dostupni su u ljekarnama. (Pitajte svog liječnika prije nego što date elektrolite bebi.)

Dajte svom djetetu mlaku kupku ili kupku spužvom. Kako voda isparava s kože vašeg djeteta, ohladit će ih i sniziti njihovu temperaturu. Nemojte koristiti hladnu vodu. To može natjerati dijete da drhti i uzrokovati povećanje tjelesne temperature. Upotrijebite mlaku vodu (85 do 90 stupnjeva) za brisanje kože vašeg djeteta, posebno čela i pazuha.

Nemojte koristiti alkohol za trljanje (starinsko sredstvo za snižavanje temperature). To može uzrokovati nagli porast temperature i možda čak trovanje alkoholom.

Koristite ventilator. Držite ventilator na niskom podešavanju i usmjerite ga prema vašem djetetu kako bi zrak kružio oko njih umjesto da puše izravno na njih (da se ne ohlade).

Ostanite unutra na hladnom mjestu. Ili, ako ste vani, ostanite u hladu.

Kada je groznica opasna?

Groznica je obično normalan dio procesa ozdravljenja tijela. Međutim, postoje komplikacije na koje treba paziti – ili zato što mogu biti opasne ili zato što su zastrašujuće, pa će težiti biti pripremljeni.

Grozdaste konvulzije

Povišena temperatura ponekad može uzrokovati grozdaste konvulzije kod beba i malene djece. One su najčešće kod djece u dobi od 6 mjeseci do 5 godina.

U većini slučajeva, konvulzije su bezopasne, ali to ne čini manje zastrašujućim ako vaše dijete doživljava jednu. Vaše dijete može okretati očima, lučiti sline ili povraćati. Njihovi udovi mogu postati kruti, a tijelo može trzati ili štucati. Iako sama konvulzija obično nije ozbiljna i nije opasna, važno je da liječnik vašeg djeteta procijeni uzrok groznice.

Groznica koja se stalno vraća

Lijekovi za smanjenje groznice privremeno snižavaju tjelesnu temperaturu, ali ne rješavaju uzrok upale u tijelu. Dakle, vaše dijete može imati groznicu dok se tijelo ne oslobodi infekcije, ako je to uzrok. To može potrajati barem dva do tri dana. Vaš liječnik može poželjeti vidjeti vaše dijete ako groznica traje duže od tri dana.

Ako groznica vašeg djeteta traje više od tri dana, možda se bore s bakterijskom infekcijom, koja će zahtijevati procjenu i možda liječenje antibioticima.

Neki zarazni agensi, poput influence (gripe), mogu trajati pet do sedam dana.

Groznica bez drugih simptoma

Kada dijete ima groznicu koja nije popraćena simptomima poput curenja nosa, kašlja, povraćanja ili proljeva, utvrđivanje uzroka može biti teško.

Postoji mnogo virusnih infekcija koje mogu uzrokovati groznicu bez drugih simptoma. Neki, poput rozole, uzrokuju tri dana vrlo visoke temperature, nakon čega slijedi blagi ružičasti osip na trupu.

Teže infekcije, poput meningitisa, infekcija mokraćnog sustava ili bakteremije (bakterije u krvi), također mogu izazvati visoku temperaturu bez drugih specifičnih simptoma. Ako vaše dijete ima groznicu od 38,9 stupnjeva Celzijusa ili više dulje od 24 sata, ili bilo koju temperaturu iznad 38 stupnjeva Celzijusa bez jasnog uzroka dulje od 3 dana, nazovite liječnika, bez obzira imaju li ili nemaju druge simptome.

Napomena: Mnogi roditelji brinu da bi visoka temperatura mogla uzrokovati oštećenje mozga kod njihove bebe ili djeteta. Koliko god ta ideja bila zastrašujuća, stvarnost je izuzetno malo vjerojatna. Da bi groznica uzrokovala oštećenje mozga, trebala bi prijeći 41,5 stupnjeva Celzijusa. Groznica uzrokovana infekcijom obično neće prijeći 40,8 stupnjeva Celzijusa.

Kada nazvati liječnika zbog groznice

Ako je vaša beba mlađa od 3 mjeseca i ima temperaturu od 38 stupnjeva Celzijusa ili više, odmah nazovite liječnika. Beba tako malena treba odmah biti pregledana radi ozbiljne infekcije ili bolesti. Male bebe ne pokazuju znakove teške infekcije poput starijih beba, pa mogu razviti ozbiljnu infekciju krvi, a da ne pokazuju tipične simptome.

Također nazovite liječnika ako vaša beba mlađa od 3 mjeseca ima temperaturu nižu od 36,1 stupanj Celzijusa. Fluktuacije temperature u bilo kojem smjeru kod novorođenčeta mogu biti znak ozbiljne bolesti.

Ako njihov liječnik nije dostupan, idite u hitnu pomoć. Nemojte davati lijekove za snižavanje temperature svojoj bebi prije nego što odete.

Za bebe starije od 3 mjeseca, kao i za malu djecu i stariju djecu, najvažnija stvar je kako izgledaju i ponašaju se. Ako vaša beba ili dijete izgleda dobro, pije tekućinu i nema druge simptome, nema potrebe zvati liječnika osim ako groznica ne traje ili ne doseže 40 stupnjeva Celzijusa ili više.

Također nazovite liječnika ako vaša beba ili dijete ima:

  • Groznicu koja traje duže od 24 do 48 sati (ako imaju 2 godine ili manje) ili 48 do 72 sata (ako imaju 3 godine ili više)
  • Simptome bolesti koji bi mogli zahtijevati liječenje, poput upale uha, infekcije mokraćnog sustava ili upale grla
  • Povremenu groznicu dulje od tjedan dana, bez obzira na temperaturu
  • Tešku bolest, poput anemije srpastih stanica ili dijabetesa, ili oslabljeni imunološki sustav.
  • Novi osip ili modrice (male, ljubičasto-crvene mrlje koje ne postaju bijele ili svjetlije kad pritisnete na njih, ili velike ljubičaste mrlje, mogu ukazivati na vrlo ozbiljnu bakterijsku infekciju)
  • Znakove blage ili umjerene dehidracije, poput manje mokrih pelena ili manje mokrenja, manje suza tijekom plakanja i suha usta
  • Povraćanje ili proljev
  • Probleme s disanjem (ili disanje brže nego inače) čak i nakon što očistite nos svoje bebe špricom za nos. To bi moglo ukazivati ​​na upalu pluća ili RSV.
  • Kratki napadaji (manje od dvije minute)

Nazovite 911 ili lokalni broj hitne pomoći ili odvedite svoju bebu ili dijete u odjel hitne pomoći ako vaša beba ili dijete:

  • Ima visoku temperaturu (približava se 40,5 stupnjeva Celzijusa) koja ne reagira na lijekove za snižavanje temperature
  • Ima znakove respiratornog ugrožavanja (stenjanje, proširene nozdrve, povlačenje kože iznad ključne kosti ili između ili ispod rebara, konstantno brzo disanje, sviranje ili hropce tijekom disanja)
  • Djeluje pospano, zbunjeno i odjednom nije u mogućnosti hodati
  • Nije lako probuditi
  • Ima plave usne, jezik ili nokte
  • Ima ukočen vrat
  • Ima produljeni napadaj (dva ili više minuta)
  • Ima znakove ozbiljne dehidracije, poput utonulih očiju; mrlje, hladnih ruku i stopala; pretjerane pospanosti ili nemira; vrtoglavice, omaglice ili delirija; naborane kože

Ponovno, groznica je česta, normalna i znak da tijelo vašeg malenog radi ono za što je dizajnirano kada se suoči s upalom. Ali vi ste najbolji sudac kada nešto nije u redu. Ako ste zabrinuti zbog onoga što se događa s temperaturom vašeg djeteta, nazovite njihovog liječnika.

POVEZANO
- Advertisment -spot_img

POPULARNO